Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Restorasyon Projesi

Restorasyon Projesi

Restorasyon Projesi

Restorasyon projesi, tarihi ve kültürel varlığın bozulma sebepleri araştırılmasının ve tespit edilmesinin ardından bozulmanın sona erdirilmesi, varsa yapısal arızaların giderilebilmesi için gerekli olan müdahale yöntemlerinin belirlenmesi işlemidir. Korunması gereken bir eser üzerinde çalışılmakta olduğundan, tamiratın özgün dokuya en az müdahale yapılarak gerçekleştirilmesi, yapım tekniklerinin eskisine benzer ya da uyumlu olmasına özen gösterilmesi, eserin iç düzenlemesinin değiştirilmemesi, mekanın bütünlüğünün bozulmaması başlıca kurallar arasındadır. Restorasyonun doğru bir şekilde yürütülebilmesi için her unsur için seçilen müdahale yönteminin paftalar üzerinde açık bir şekilde belirtilmesi önemlidir. Restorasyon için hazırlanan proje, genel olarak yalnız yapıların sağlamlaştırılması ve uygulanması planlanan teknolojilerin belirtilmesiyle kalmamakta, tarihi eserin tekrar kullanılmasıyla ilgili tavsiyeleri de içermektedir. Projede, verilmesi istenen işlevin esere uyarlanabilip uyarlanamayacağı araştırılır. Ayrıca yeniden kullanım projesinin, yapının kütlesel ve mekansal özelliklerini bozacak ilaveler, değişimler getirmemesine özen gösterilir, Restorasyon işlemlerinde önemli olan eserin korunmasıdır. Yeniden kullanım ise bir araçtır.

Restorasyon Projesi Aşamaları

Restorasyon projesi dört aşamadan oluşmaktadır. Bunlar arasında olan röleve, yapılacak restorasyonun hazırlık kısmıdır. Restorasyonun doğru şekilde uygulanabilmesi için rölevenin önemi son derece büyüktür. Röleve aşamasında, yapı tüm detaylarıyla incelenir, her yönden fotoğraf çekimi yapılır, alınan ölçüler ve fotoğraflar ölçüsünde yapının konstrüksiyonunu anlatacak planlarlar ve kesitler çizilir, esere ait iç mekan ve dış cephe fotoğraflarının çekildikleri yer ve yönleri planlar üzerinde işaretlenir. Restitüsyon da yapıya uyğilanacak müdahaleleri içermektedir. Restorasyon aşaması, eserin eski hali bozulmadan yapılacak uygulamaları kapsamaktadır. Uygulama ise projeleri uygulamaya başlandığı aşama olmaktadır. Restorasyon öncesinde de araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar sırasında yapının tarihçesi, estetik özellikleri ve değeri, teknik özellikleri ile yasal statüsü incelenmektedir. Çoğu kez rölöve ile aynı anda yürütülen araştırmalar eserin tam olarak tanınmasına imkan sağlar. İşlemi gerçekleştirecek olan mimar, restorasyon projesi üzerinde çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler ışığında yapılacak restorasyonu yönlendirecek temel verileri elde etmektedir. Yapıdaki sorunları çözebilmek için tüm ihtimalleri değerlendiren mimar, olumlu ve olumsuz tüm yönlerini tartarak yapıya en az müdahale edilerek en iyi korumayı sağlayacak yöntemi seçer. Yeterli derecede ön araştırma yapılmadan işleme geçilmemesi tavsiye edilmektedir.

Tarihi ve Arkeolojik Araştırmalar Yapılmalıdır

Restorasyon projesi kapsamında tarihi ve arkeolojik araştırmalar da yapılır. Eserin yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi yoksa, binanın stili, yapım tekniği, planı, cephe düzeni gibi özelliklerine bakılır ve yaklaşık olarak bir tarihlendirme yapılır. Eserin zaman içinde depremden, yangınlardan gördüğü zararlar ve yapılan tamiratlar saptanmalıdır. Yapının inşa edildiği dönemdeki durumunu anlamak için tarihi kaynaklar araştırılmalıdır. Bazı tarihi eserler üzerinde geniş bilgi ve belgeler bulunmaktadır. Özellikle eski fotoğraflar, eski gazete ve dergiler, bu yapıların önceki dönemleri ile ilgili gerekli olan belge konumundadır. Özellikle eski fotoğraflar, hem eserin hem de çevresinin önceki dönemlerde nasıl göründüğü ile ilgili net bir bilgi sunmaktadır. Proje hazırlanırken bu tür belgelerden yararlanılmaktadır.

03 Aralık 2018
1.643 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?