Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Restorasyon Projeleri

Restorasyon Projeleri

Restorasyon Projeleri

Restorasyon projeleri, tarihi eserlerin aşınmasının nedenleri araştırılıp tespit edilmesinin ardından yapılarda meydana gelen aşınmanın durdurulması, varsa aksaklıkların giderilmesi için yapılan müdahale yollarının belirlenmesi için yapılmaktadır. Korunması gerekli olan bir eser üzerinde çalışma yapıldığından dolayı, tamiratın eserin özgün yapısının bozulmadan, en az müdahale ile yapılması, yapım tekniklerinin ilk andakine benzer ve uyumlu olmasına özen gösterilmesi, yapının iç düzenlenmesinin yenilenmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi, mekanın bütünlüğünün zedelenmemesi, göz önünde tutulması gerekli olan belli başlı kaidelerdir. Restorasyon uygulamasının doğru bir şekilde sürdürülebilmesi için her unsur öğe için seçilen müdahale şekli, planlar üzerinde tam olarak belirtilmesi gereklidir. Hazırlanan proje ve sistem detayları ile gerekli ayrıntılar, uygulamada kullanılacak malzemeler ve teknik yöntemler, raporla birlikte restorasyona karar veren merkeze sunulmalıdır.

Restorasyon Projelerinde Yapıyı Bozacak Düzenlemeler Olamaz

Restorasyon projeleri, yalnızca binanın sağlamlaştırılması ve uygulanacak teknolojilerin belirlenmesiyle kalmamakta, tarihi eserin yeniden kullanılmasıyla ilgili detayları da içermelidir. Esere verilmesi istenen işlevin yapıya uyarlanıp uyarlanmayacağı araştırılır ve yeniden kullanım taslağında eserin özel yapısını bozacak ilaveler ve değişimleri kapsamadığına dikkat edilmelidir. Restorasyon uygulamalarında amacın, eserin yapının korunması olduğu bilinmelidir. Yeniden kullanım sadece bir araçtır. Yeni bir işlev verilen yapılarda çağdaş bir kullanım yapılacaksa, servis mekanlarının binanın içine yerleştirilmesi, yapının depreme dayanıklı bir hale getirilmesi, yangına uyarı sistemlerinin uygulanması, engelli girişine uygun olması gibi konular, restorasyon projesinde çözülmelidir. Restorasyon uygulamasına geçmeden önce restore edilmesi planlanan yapının video ve fotoğraf teknikleriyle detaylı olarak belgelenmesi, sonrasında da ölçekli çizimlerinin yapılaması gereklidir. Ayrıca eserin tarihçesi, teknik özelliklerinin yanı sıra yasal statüsü de araştırılmalıdır. Restorasyon aşamalarında önce röleve çalışması yapılır. Röleve, restorasyonun hazırlık aşaması olmaktadır. Restorasyonun doğru bir şekilde uygulanabilmesi için rölevenin önemi son derece büyüktür. Röleve aşamasında; yapı tüm detaylarıyla incelenir, her açıdan fotoğraf çekimi yapılır, fotoğraflar ve alınan ölçülerle yapının projesini belirtecek planlarlar ve kesitler çizilir, yapının iç mekan ile dış cephe fotoğrafların, çekildikleri yer ve yönlerinin planlar üzerinde belirtilir. Bu işlemin ardından restitüsyon aşaması gelmektedir. Bu, esere yapılacak olan müdahaleleri içermektedir. Daha sonra restorasyon aşaması gelmektedir. Bu aşama, eserin eski halini bozmadan yapılacak olan uygulamaları kapsamaktadır. Son aşama ise uygulamadır.

Restorasyonda Eserin Görüntüsü Değiştirilmemelidir

Restorasyon projeleri yapılırken esere sıra dışı müdahaleler yapılmamalıdır. Bir anlamda restorasyon, sanatsal tamir olarak nitelendirilmektedir. Bu niteleme bile tamir ile restorasyon uygulamalarının arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Restorasyon uygulamaları uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Sanata ve tarihe meraklı kişilerin tercih ettiği bu bilim dalı, eski binaların, heykel ve resimlerin onarılarak zamana karşı direnç göstermesini sağlamaktadır. Restrasyon uzmanı bir anlamda tarihçidir. Eserlerin ilk günkü durumları bir tarihçi titizliği ile araştırılmalı, eserin ilk günkü haline kavuşması ve gelecek nesillere de aktarılması için ince bir çalıma yapılması önemlidir.

03 Aralık 2018
1.943 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?