Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Restorasyon Nasıl Yapılır

Restorasyon Nasıl Yapılır

Restorasyon Nasıl Yapılır?

Restorasyon Nasıl Yapılır Restorasyon, bir eseri aysına göre yenileme işlemidir. Peki, restorasyon nasıl yapılır? Restorasyon işlemlerini uygulamadan önce araştırma ve belgeleme çalışmaları yapılmalıdır. Bu araştırmalarda, yapının tarihi yönden, estetik yönünden ve teknik yönden incelenmesi gerekir. Ayrıca eserlerle ilgili rölövenin hazırlanması ve bozulmalarının saptanması da önemlidir. Bunlar, binanın detaylı olarak tanınmasını sağlamaktadır. Ön araştırma yapılırken elde edilen bilgilerin bütünü, hasarların nedenlerini ortadan kaldıracak ya da etkilerini azaltacak koruma yöntemlerinin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Restorasyon uygulamalarında hem geleneksel hem de çağdaş teknolojilerden faydalanılmaktadır. Günümüzde eserlerin korunmasındaki en temel yaklaşım, düzenli olarak bakımlarının yapılmasıdır. Gelişmiş ülkelerde tarihi eserler genellikle beş yıllık programlarla incelenir ve ortaya çıkan hasarlar tamir edilir. Böylece yüksek maliyet gerektirecek büyük restorasyonlara gerek kalmamaktadır.

Sağlamlaştırma Çalışmaları

Eserlerin tamiratı için genellikle sağlamlaştırma, bütünleme, yenileme, yeniden yapma yani rekonstrüksiyon, temizleme, taşıma gibi tekniklerden yararlanılmaktadır. Çoğu kez bir eserin yenilenmesi için bu tekniklerin birçoğu uygulanmaktadır. Peki, bilimsel restorasyon nasıl yapılır? Bilimsel restorasyonda amaç, mümkün olduğunca olabildiğince az bir müdahaleyle eserin tarihi görünümü ve değerinin korunmasıdır. Koruma açısından en ideal olan, sağlamlaştırmadır. Ancak eserde hasar derecesi fazlalaştıkça müdahalenin boyutları da genişlemektedir. Sağlamlaştırma uygulamaları, anıtın yapıldığı malzemenin, taşıyıcı sisteminin ve inşa edildiği zeminin sağlamlaştırılması olmak üzere üç farklı şekilde ele alınabilir. Anıtın yapıldığı malzemelerin sağlamlaştırılması işlemlerinde restorasyon uzmanları, özel kimyasallar kullanarak malzemelerin yapısını ve sağlamlaştırır. Bu sayede bozulma süreci yavaşlar ve eserin daha uzun süre yaşamasına olanak sağlanmış olur. Ahşap mimari unsurların korunması ise böceklerinin öldürülmesi ve ahşabın dokularının sağlamlaştırılması için kimyasal maddeler kullanılır. Taş eserlerin sağlamlaştırılması işlemleri de taşın türüne ve bozulma durumuna göre belirlenmektedir. Eserlerin taşıyıcı sistemlerini sağlamlaştırılması işlemlerinde de ön germe, enjeksiyon, temel genişletme ankraj ve sağlam zemine inen kazıklı temellerle destekleme gibi teknikler kullanılmaktadır.

Farklı Restorasyon Uygulamaları Bulunmaktadır

Restorasyon nasıl yapılır denildiğinde kesit genişletme ve mantolama ile de yapılır denilmektedir. Günümüzde uzman mimarlar restorasyonu yapılacak olan eseri inceleyerek hasarları tespit eder ve depreme güçsüz buldukları elemanların sağlamlaştırılması için bazı yöntemler geliştirir. Ancak bu tür müdahalelerin anıtın genel görünümünü bozabilmektedir. Bu nedenle bu şekildeki sağlamlaştırma yöntemlerinden kaçınılmaktadır. Eserin iç kısmında görünmeyen sağlamlaştırma teknikleri tercih edilmektedir. Zemindeki bulunan hasarlar, destekleme ve payandalama uygulamalarıyla tamir edilmektedir. Payandalama işlemlerinde eserin genel görünüşünü bozan uygulamalardan kaçınılmaktadır. Çoğu zaman geçici payanda işlemleri uygulanmaktadır. Taşıyıcı sistemin sağlamlaştırılmasının ardından payandalar yerinden sökülmektedir. Çemberleme, bağlantı çubukları ve gergi uygulanması da eski çağlardan beri uygulanmaktadır. Bu uygulamada metal gergiler veya çubuklar kullanılmakta ve bu şekilde duvarlar birbirine bağlanmaktadır. Bütünleme uygulamaları, bir bölümü tahrip olmuş ya da ortadan kalkmış yapı ve elemanları yapıldığı andaki bütünlüğe kavuşturacak şekilde geleneksel veya çağdaş malzemeler kullanarak tamamlama işlemidir. Yıkık bir şekilde olan eser bütünlenerek, hem kullanılabilir bir hale getirilir, hem de tamamıyla yok olmaktan kurtarılabilir. İnşa edildiği zamanki işlevini kaybetmiş, yeniden kullanılması mümkün olmayan arkeolojik yapılarda bu işlem uygulanmamaktadır.

03 Aralık 2018
1.490 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?