Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Restorasyon Bölümü

Restorasyon Bölümü

Restorasyon Bölümü

Restorasyon bölümü mezunları her tür eserin bakım tamir gibi işleri gertekleştirir. Genelde bu bölümün mezunları, tarihi eserlerin yenilenmesi uygulamasıyla tanınmaktadır. Bu bölüm mezunları, tarihi eserlerin tamamının restorasyon işlemlerini yerine getirirler. Mimarlık eğitiminin bir kolu olan restorasyon mezunları, farklı alanlarda hizmet vermektedir. Restorasyon mezunlarının tarihi bilgilerinin de iyi olması gereklidir. Eski bir resmi, bir heykeli ya da binayı bu bölümün mezunları yenilemektedir. Ancak genel olarak mimari restorasyon ile bilinmektedir. Bölüm mezunları,kamu ve özel kuruluşlarda, vakıfların gerçekleştirdiği restorasyon uygulamalarında, arkeolojik kazı ekipleri ile şantiyelerde mimarlarla birlikte teknik personel olarak istihdam edilmektedirler. Restorasyon programları, her türlü binanın yenilenmesi ve korunması ile ilgili restoratör mimara yardımcı olmak üzere ara eleman olarak eğitim görmektedirler. Bölüm mezunları serbest restorasyon işlemlerinde görev alabilecekleri gibi Kültür Bakanlığı, Müzeler, Milli Saraylar, Milli Parklar. Karayolları Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, yerel belediyeler gibi çok sayıda yerde görev alabilmektedir.

Restorasyon Bölümü Teknik Eleman Yetiştirmektedir

Restorasyonun bölümü, doğa ve kültür varlıklarının korunması ile tamir edilmesi ile ilgili alanda hizmet verecek teknik elemanları yetiştirmektedir. Programda fizik, kimya ve mineroloji gibi temel bilim derslerinin yanı sıra restorasyon-konservasyon uygulamaları, klimatoloji, güzel sanatlar sergileme ve depolama, müzecilik, fotoğrafçılık ile teknik resim gibi dersler okutulmaktadır. Bu bölümde okumak isteyenlerin, üstün bir renk ve şekil algısına sahip olmasının yanı sıra ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmesi ve estetik gücünün olması gerekmektedir. Ayrıca güzel sanatlara ilgili olması, açık havada çalışmaktan da hoşlanmaları şarttır. Bölüm mezunlarına, “Restoratör-konservatör” unvanı verilmektedir. Restoratör ve konservatörler kütüphanelerdeki, müzelerdeki, sit alanlarındaki ve ören yerlerindeki zaman içinde bozulan kültür varlıklarının tamiratını gerçekleştirir. Ayrıca müzelerdeki eşyaların bozulmalarını önleyici tedbirlerin alınması da bu bölüm mezunlarının görev alanları arasındadır. Restoratör ve konservatörler, kültür ve turizm varlıklarının bağlı olduğu tüm kuruluşlarda görev alabilmektedirler.

Neden Bu Bölüm Okunmalıdır?

Restorasyon bölümü tarihin ve kültürün yok olmaması için gerekli olan elemanları yetiştirir. Çünkü restorasyon, tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılması, eserlerin tamiratı, korunması ve güçlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir ve bölüm mezunları bu önemli görevi yerine getirmektedir. Tarihi eserlerin aslına uygun olarak korunabilmesi ve gelecek kuşaklara aynı şekilde aktarılabilmesi, turistik açıdan da önemlidir. Bu nedenle dünyadaki her devlet, restorasyona önem vermekte ve bu hizmete önemli ölçüde pay ayırmaktadır. Eserlerin güçlendirilmesi ve aslına uygun olarak yenilenmesi önemlidir. Eserlerin dokusu bozulmadan korunması ve tamir edilmesi aşamalarında mimarlar ve mühendisler ile birlikte görev yapan restoratörlerin değeri, ülkemizde de giderek artmaktadır. Çünkü ülkemizin her köşesinde tarihi eserler mevcuttur ve hepsinin zaman içinde aslına uygun olarak tamiratlarının yapılması gerekmektedir. Bu bölümde eğitim görenler bir yandan tarihin önemini ve değerini öğrenirken, bir yenden de uygulamalı eğitim programlarıyla da tarihi merasın korunmasına güçlü bir şekilde katkı sağlamaktadır.

02 Aralık 2018
1.023 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?