Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Mimarlık Restorasyon

Mimarlık Restorasyon

Mimarlık Restorasyon

Mimarlık restorasyon, bir mimari eserin zarar görmüş ve bozulmuş kısımlarını, o mimari eserin sanat değerine, eski görüntüsüne herhangi bir zarar vermeden sanat açısından onarmak ve rehabilite etme sanatıdır. Bu işlem, normal tamirden farklıdır. Bu nedenle de restorasyon uygulaması bilgi ve uzmanlık isteyen bir bilim dalıdır. Bu nedenle her mimarın restorasyon yapabilmesi mümkün olmamaktadır. Restorasyon işlemi gerçekleştirilirken esere kişi kendisinden bir şeyler katamaz ve kişisel duygularıyla binayı normalden daha farklı bir görüntüye sahip bir duruma getiremez. Restorasyon uygulaması yapanların, tarihe ve eski sanata saygılı olması gerekmektedir. Mimari restorasyon, yapıların zamanın ve diğer etkilerinden kurtarılması ve yeni bir yaşama başlaması için uygulanmaktadır. Restorasyon eserlerin yıpranmasını durdurarak zamana karşı direnç göstermesini sağlamaktadır. Mimari restorasyon, ahşap, taş, betonarme yapılar için uygulanmaktadır.

Mimarlık Restorasyon Öncesi Araştırma Yapılmaktadır

Mimarlık restorasyon öncesinde bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar arasında öncelik araştırmadır. Uygulamaya başlamadan önce mimari eser fotoğraf, video ve benzeri yöntemlerle detaylı olarak belgelenmekte ve sonrasında çizimleri yapılmaktadır. Araştırma sırasında yapının tarihçesi, estetik özellikleri ve değeri, teknik özellikleri ve yasal statüsü incelenmektedir. Araştırmalar çoğu kez rölöve ile birlikte yürütülmektedir. Bu şekilde kültür varlığının çok iyi tanınmasına imkan sağlanmaktadır. Bunun yanında tarihi ve arkeolojik araştırma da yapılmaktadır. Eğer yapının tarihi bilinmiyorsa, binanın stili, yapım tekniği, planı, cephe düzeni gibi özelliklerine bakılır ve tahmini olarak hangi tarihte yapıldığı tespit edilebilmektedir. Bazı mimari eserler üzerine detaylı araştırmalar vardır. Bu tip eserlerin eski durumları çok daha kolay bir şekilde saptanabilmektedir. Bunun yanında eski fotoğraflar tarihi binaların geçmiş dönemlerde nasıl bir durumda olduklarını anlamak için sıklıkla başvurulan en önemli belge niteliğindedir. Eski haritalar da eserler ve çevresindeki sokak dokusu hakkında bilgi verebilmektedir. Uzun süre bakım yapılmamış, içi toprakla ve yıkıntı ile dolmuş, üzerinde ağaç büyümüş olan binalardaki döşeme seviyesini ve duvarları ortaya çıkarabilmek için molozların kaldırılması gerekmektedir. Bu işlemler uzman gözetiminde yapılmalıdır. Mimari restorasyonda teknik araştırmalar da yapılmaktadır. Teknik araştırma, restore edilecek olan binanın mevcut durumunun incelenmesi, hasar sebeplerinin ortaya çıkarılması ve teşhis edilmesi gereklidir.

Restorasyonda Öncelik eserin Korunmasıdır

Mimarlık restorasyon, arşiv belgelerinden, tarih kitaplarından, özel monografilerden ve gözlemlerden faydalanılarak derlenen bilgilerle tarihi eserin dokusu daha iyi anlaşılarak yapılmaktadır. Bu sayede mimari eserle ilgili yapılacak restorasyonun yol haritası belirlenmiş olmaktadır. Bu bilgiler elde edildikten sonra binalar mümkün olduğunca yıkılmadan ve az bir müdahaleyle restore edilebilmektedir. Tarihi yapının bozulma sebepleri ortaya çıktıktan sonra bozulmanın durdurulması ve gerekli müdahalelerin gerçekleştirilmesi işlemine geçilmektedir. Bu işlem için restorasyon projesi yapılır, Proje eserin sağlamlaştırılmasını ve uygulanacak yöntemlerin belirtilmesiyle bitmemekte, yapının yeniden kullanımı ile ilgili tavsiyeleri de içermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, restorasyonda eserin korunmasının öncelik olduğudur.

02 Aralık 2018
960 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?