Kampanya
Yaz gelmeden restorasyon fiyatlarını öğrenin kampanyalı fiyatlarımızdan yararlanın
TÜMÜNÜ GÖR

Restorasyon Malzemeleri

Restorasyon Malzemeleri

Restorasyon Malzemeleri

Restorasyon uygulamalarına başlarken restorasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında bulunan Lambez, kilermeni, gomalak, Bolonya alçısı türü malzemeler, özellikle varak uygulanacak bölgede pürüzsüz bir yüzey meydana getirmek için kullanılmaktadır. Uygulama restorasyon varaklarının yanı sıra fırçalar, miksiyonlar, vernikler, mühreler ve tutkal da kullanılmaktadır. Bunlar, restore edecek yapının farklı bölgelerindeki uygulamalarda yararlanılmaktadır. Restorasyon, tarihi ve özgünlük değeri olan ya da önemli bir olaya ev sahipli yapan bir eserin aslına uygun olarak, orijinal malzemelerden, orijinal yapım tekniğinden ve özgünlüğünden yararlanılarak mümkün mertebe az bir müdahale ile onarılması ve sonrasında dış etkenlerden korunması işlemidir. Restorasyon, sadece mimari için olmamaktadır. Restorasyon, bina, obje, sanat eseri ve bunlarla ilişkili olan belge, bilgi ve benzerlerin tamamının korunması uygulamasıdır. Restorasyon yapılırken öncelikle rölöve yapılmaktadır. Rölöve, yapının, kentin ya da arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, tarihi açıdan değerlendirilebilmesi ve restorasyonla ilgili projelerin hazırlanabilmesi için eserin iç ve dış mimarisine, dekorasyonuna, taşıyıcı sistemine ve yapı malzemelerine ait durumunun ölçekli çizimlerle ifade edilmesidir. Rölövelerin eseri tam olarak ifade edebilecek kesit, plan ve görünüşleri içermelidir. Mimari eser ait iç ve dış fotoğrafları çekilir, çekildikleri yerler ve yönleri plan üzerine belirtilir.

Restorasyon Malzemelerinin Seçimi Önemlidir

Tarihi yayınlardan, arşivlerden, özel bilgilerden ve gözlemlerden faydalanılarak derlenen bilgilerle tarihi eserin dokusunun çok daha iyi bir şekilde anlaşılması mümkün olmaktadır. Binanın daha önceden yapılmış olan rölöveleri, eskiden çekilmiş olan fotoğrafları, bölgeyle ilgili hava fotoğrafları, haritalar, çizilen kent planları, gravürler, eserle ilgili varsa vakfiye ve vakfa ait gelir ve gider kayıt defterleri, karmaşık kısımların çözülmelerine imkan sağlamaktadır. Ayrıca tamirat keşifleri ya da tamirat giderlerinin kaydedildiği defterler, gezginlerin aldığı notlarda bulunan gözlemler de net bir bilgi edinilmesini kolaylaştırmaktadır. Elde edilen bilgilerle tamirat ihtimalleri tartışılmakta ve tüm uğraşılar eserin yıkılmadan ve en az müdahale edilerek korunabilmesine yönelik öneriler sıralanmaktadır. Sonra da restorasyon malzemeleri seçilme işlemine geçilir ve bu seçim önemlidir. Ancak arada restitüsyon yapılmalıdır. Restitüsyon,  yeniden tasarımlama işlemidir. sonradan değişik yapılmış, kısmen yıkılmış veya yok olmuş unsurların, eserlerin ya da yerleşim yerlerinin ilk tasarımlarındaki, belli bir tarihteki durumlarının, arşivlerden, eser üzerinde bulunan izlerden, çizim, fotoğraf gibi belgelerden faydalanılarak çizim ve  maketle anlatımıdır. Bu, zorunlu bir bilimsel çalışmadır. Restitüsyon ile ilgili proje hazırlanırken, eser üzerinde bulunan izlerden, korunmuş bölümlerden, benzer eserlerden yararlanılarak, yıkılmış, boyutunda değişiklik olmuş ya da içi doldurulmuş açık bölümlerin, pencere veya kapıların yeniden eski düzeninde yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Konservasyon İşlemi Yapılmalıdır

Restorasyon malzemeleri için seçim yapılırken konservasyon işlemi de uygulanmalıdır. Bu işlem, eserin yapısını ve taşıdığı dekoratif unsurlara has nitelikleri değiştirilmeden korumak, bozulmasına neden olan etkenleri belirlemek, en ideal ve en tesirli koruma yöntemleri ile malzemelerini tespit ederek bunları uygulamak, estetik ve fiziksel bütünlüğünü sağladıktan sonra da fiziksel ve estetik bütünlüğünü aslına sadık kalarak gerçekleştirdikten sonra objeyi sergileme ya da depolama için hazırlanmasıdır.

03 Aralık 2018
583 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?